P1050011

 

Biblioteka szkolna zorganizowała konkurs czytelniczy dla klas trzecich pod hasłem "Z książką za Pan Brat". Jego celem było sprawdzenie znajomości literatury dla najmłodszych, głównie lektur szkolnych z klas I-III. W wyniku eliminacji do drugiego etapu zakwalifikowało się ośmioro uczniów. 28 maja 2021r.odbył się II etap konkursu. Rywalizujący ze sobą uczniowie wykazali się dużą znajomością literatury dziecięcej. Oto laureaci konkursu:

I miejsce - Alicja Guzanek, Hanna Smalira

II miejsce - Klaudia Kowalska

III miejsce - Lena Ochrońska

Wszystkim uczestnikom konkursu oraz laureatom serdecznie gratuluję.

Organizator konkursu Krystyna Pietruszka

 

 

. dyplom

 2020 10 czytanie 11

 

27 października 2020 roku nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w I Międzynarodowej akcji czytelniczej V edycji Ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie". Organizatorem akcji jest Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja realizowana jest w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom". Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie, jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

 Uczniowie klasy drugiej i trzeciej przyszli do szkoły z aktualnie czytaną lub swoją ulubioną książką z domowej biblioteczki. Na szkolnym korytarzu stworzone zostały "strefy czytania". Podczas przerwy, pod opieką nauczycieli, uczniowie czytali przyniesione ze sobą książki. Najmłodszym uczniom wychowawcy czytali utwory polskich klasyków. W "V przerwie na czytanie" wzięło udział 80 uczniów i 8 nauczycieli.

Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID -19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN oraz rekomendacji Biblioteki Narodowej dotyczących funkcjonowania bibliotek podczas epidemii.

Celem procedur jest:

 • zminimalizowanie zagrożeń koronawirusem lub choroby COVID-19,
 • umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej, oddanie wypożyczonych pozycji przed okresem kwarantanny woluminów.

Obowiązki czytelników:

 • Do pomieszczenia biblioteki mogą wejść tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.
 • W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide'y, ekrany dotykowe).
 • W pomieszczeniu biblioteki wyznaczone są strefy komunikacyjne oznaczone naklejonymi liniami na podłodze:

a. dla osoby oddającej książki i/lub oczekującej na wypożyczenie ,

b. osoby wypożyczającej,

c. do składowania oddanych książek - przejście kwarantanny (strefa niedostępna dla użytkownika).

 • W każdej strefie może przebywać jedna osoba. Maksymalnie do biblioteki mogą wejść dwie osoby: jedna wypożyczająca, druga oczekująca (w wyznaczonej strefie). Zabrania się przekraczania ciągów komunikacyjnych. W przypadku większej liczby wypożyczających uczniowie powinni oczekiwać na korytarzu w bezpiecznej odległości 1,5-2m.
 • Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie bibliotekarz (brak wolnego dostępu do książek).

Obowiązki bibliotekarza:

 • Bibliotekarz zobowiązany jest do stosowania zasad profilaktyki zdrowotnej, dezynfekowania rąk.
 • Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie.
 • Co godzinę w czasie przerwy w obsłudze użytkowników biblioteki prowadzone są prace porządkowe.
 • po zakończeniu obsługi czytelników - na koniec dnia - dezynfekowany zostaje sprzęt znajdujący się w bibliotece.

Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Procedura działalności biblioteki
Zespołu Szkół w Kołbaczu w okresie pandemii COVID-19

Podstawa prawna:

 1. Art. 8a ust 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. Z 2019 r. poz. 59 oraz z 2020 . poz. 322, 374 i 567)
 2. Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczą organizacji pracy wszystkich typów bibliotek, również bibliotek szkolnych w zakresie ich dotyczącym.
 3. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej dla szkół, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego z dnia 30 kwietnia 2020 r.

 PROCEDURA PRZYJMOWANIA KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI

 1. Książki można oddawać od 1 do 25 czerwca 2020r.
 2. Bibliotekarz będzie odbierał książki w bibliotece szkolnej
  od poniedziałku do piątku w godz. 800 – 1200.
 3. Do stanowiska bibliotekarza podchodzimy pojedynczo z zachowaniem reżimu sanitarnego (maseczki).
 4. Do każdej oddawanej książki należy włożyć kartkę z datą zwrotu, nazwiskiem i klasą.
 5. Książki odkładamy do wyznaczony stolik, bibliotekarz zapisuje na liście klasę, imię i nazwisko ucznia oraz ilość zwracanych książek.

 PROCEDURA PRZYJMOWANIA PODRĘCZNIKÓW DO BIBLIOTEKI

 1. Za odbiór podręczników odpowiadają wychowawcy klas.
 2. Podręczniki będą oddawane wg harmonogramu uzgodnionego z wychowawcami i dyrektorem szkoły.
 3. Termin zwrotów podręczników:
  • 15 czerwca klasy 1- 3
  • 16 - 17 czerwca klasy 4 - 6
  • 19 czerwca klasy 7- 8
 4. Przygotowanie podręczników przed oddawaniem:
  •  zdejmujemy okładki,
  • wycieramy gumką wszystkie podkreślenia,
  • naprawiamy wszelkie możliwe uszkodzenia,
 5. W przypadku zniszczenia lub zagubienia podręcznika uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenie lub zniszczenia wypożyczonych podręczników
  • uczeń lub rodzic zwraca się wcześniej do wychowawcy z prośbą o informację dotyczącą ceny podręcznika i opłacenia równowartości książek.

biblioteka To doroczne święto ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Ma ono na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli: Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym uczniów klas 4-8 "Czytam w domu". Daj się ponieść fantazji i zaskocz wszystkich swoją wyobraźnią! Zrób 1 lub 2 zdjęcia (telefonem, aparatem) wybranej przez ciebie książki w ciekawej scenerii. Prace w formacie jpg należy przesłać e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imię i nazwisko uczestnika oraz tytuł zdjęcia. Prace można przysyłać do końca maja 2020r.