przedstawienie

Dzieci z klas I – III obejrzały przedstawienie profilaktyczne „Mapa Skarbów” przygotowane przez aktorów Teatru Profilaktycznego „Kurtyna” z Krakowa. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, właściwego zachowania się w sytuacji zagrożenia oraz poznali dobre i złe strony Internetu. Dodatkowo przedstawienie kształtowało postawę odpowiedzialności za własne zdrowie. W ramach kształtowania postaw społecznych poruszona została problematyka wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawania ich potrzeb, empatia i szacunek dla słabszych.

Uczniowie  z klas IV-VI obejrzeli spektakl profilaktyczny przygotowany z myślą o nieco dojrzalszej publiczności. Przedstawienie „Nowy trend” to zabawna opowieść z morałem, w której przebojowa łobuziara Weronika zostaje poproszona przez swoją nauczycielkę o zaopiekowanie się Kamilą – uczennicą, która przeniosła się do ich szkoły. Werka zaprasza nową koleżankę na imprezę klasową, na której pojawia się alkohol, a młodzież bawi się nagrywając wygłupy kolegów, które później zostają opublikowane na TikToku. Do sieci trafia film z pijaną Kamilą, a w szkole wybucha afera. Weronika zostaje wezwana na dywanik do wychowawczyni… „Nowy trend” to historia, która wiele nas uczy. Nie powinniśmy pić alkoholu, który ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Historia Weroniki i Kamili przestrzega nas również przed publikowaniem w Internecie filmików bez zgody osób, które zostały na nich nagrane, ponieważ wiąże się to z bardzo przykrymi konsekwencjami – również prawnymi.

Natomiast uczniowie z klas  VII i VIII obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. „Cisza”, który poruszył temat uzależnień oraz depresji pokazując jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać pomocy oraz zachęcał do uwrażliwienia na drugiego człowieka. Pokazał jak radzić sobie ze stresem, jak pokonywać słabości, zagrożenia związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, a także poszerzył wiedzę na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Zwrócił też uwagę na samookaleczenia jako „lekarstwo” na narastające napięcie, depresję i wynikające z niej myśli samobójcze. Wskazał także  wpływ grupy rówieśniczej, kłamstwo jako broń raniącą najbardziej.

 Dni Godności

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w Polsce - 4 miliony.

W dniu 17 maja w szkole obchodziliśmy DNI GODNOŚCI. Celem tego wydarzenia było upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Lepsze zrozumienie tego, czym jest depresja i w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, zmniejszenie stygmatyzacji związanej z tą chorobą i zachęcenie do szukania pomocy.

 KNT logo 1

Czy można połączyć wyjście do kina z wartościową lekcją? Oczywiście! Kino na Temat to cykl spotkań filmowych dla młodzieży z najstarszych klas szkół podstawowych. W tym roku projekcie edukacyjnym biorą udział klasy siódme razem ze swoimi wychowawcami: panią Marleną Piwowarczyk i Magdaleną Grzywacz. Różnorodność, poruszanych w ramach tego projektu edukacyjnego, tematów pozwala w przyjemny sposób poszerzać horyzonty, odkrywać lub zgłębiać pasję, ale też konfrontować się z problemami, które są trudne dla młodego człowieka w okresie dorastania. Pierwsza projekcja, w której uczestniczyła nasza młodzież, „Sokół z masłem orzechowym" Tylera Nilsona i Michaela Schwartza to wzruszający, pełen ciepła i empatii traktat o przyjaźni. Prosta, czarująca niewymuszonym humorem i czułością historia odnajdywania bratniej duszy oraz chęci do życia w najmniej oczekiwanym czasie i miejscu. Kolejne spotkanie to film „Powrót Bena" - przepełniony emocjami dramat, który wciąga, uwiera i zostaje w widzu na dłużej. Powrót Bena to zdecydowanie najdojrzalsza i najbardziej wyważona opowieść o uzależnieniu pokazana na dużym ekranie. Trudno bowiem wskazać tak dobrze napisaną relację matka-syn, trudno także o wskazanie równie subtelnego przedstawienia narkomanii.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gryfinie zaprasza rodziców (opiekunów) dzieci w wieku 8-12 lat, które sprawiają problemy wychowawcze, a w szczególności rodziców dzieci z ADHD czy zachowaniami opozycyjno-buntowniczymi.

Podczas warsztatów uczestnicy zdobywają przede wszystkim praktyczną wiedzę, dotyczącą sprawdzonych sposobów zapobiegania i reagowania w trudnych sytuacjach. Pomiędzy kolejnymi spotkaniami rodzice ćwiczą poznane metody i techniki w życiu codziennym, dostosowując je do własnego dziecka.

Warsztaty dla Dobrych Rodziców obejmują 14 spotkań, po 2 godziny zegarowe i odbywają się raz w tygodniu w czwartki od godziny 15.30. Przewidywany termin pierwszego spotkania 8 październik 2021 r.Zapraszamy wszystkich rodziców, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności wychowawcze.

Prowadzące warsztat:  psycholog Joanna Mikuć, psycholog Marta Wanowska

Zapisy przejmuje sekretariat  Poradni  w Gryfinie telefonicznie (91)416 27 37

Ratunku! Klimat się zmienia- zmień sposób myślenia.

.  zdjęcie klimat się zmienia

Pod takim hasłem odbyły się w tym roku Dni Godności – cykliczny projekt, którego zadaniem jest uwrażliwienie na potrzeby innych, wykluczonych, słabszych potrzebujących. Na lekcjach on- line w dniach 20.04.2021 – 07.05.2021r. wychowawcy przeprowadzili szereg działań informacyjnych, dotyczących zmiany klimatu jako największego zagrożenia humanitarnego, ekonomicznego i ekologicznego dla współczesnego świata. Tym razem wsłuchaliśmy się w głos naszej planety. Rozmawialiśmy o zmianach klimatycznych, ich nieodwracalnych skutkach. Kluczowym dla podjętego tematu, było jednak zagadnienie, co można zrobić indywidualnie, w  społeczności lokalnej aby uniknąć stałego przyspieszania tych zmian. Jak chronić Ziemię, najbliższe środowisko, dlaczego ważny jest recykling, co to jest upcykling?

Ochrona środowiska naturalnego to podstawowy obowiązek każdego człowieka, to dbałość o miejsce, w którym żyjemy, naprawianie wyrządzonych szkód, SZACUNEK do przyrody.

Wychowawcy i pedagog zaproponowali młodzieży ciekawe filmy poruszające tę tematykę (w linku – propozycje filmowe).

http://klimatycznaedukacja.pl/klimatyczne-materialy/filmy-o-zmianach-klimatycznych/

Dni Godności zostały udekorowane pracami dzieci i młodzieży, które miały pokazać, że PIĘKNO JEST WOKÓŁ NAS i warto o nie dbać. Inspiracją powstałych prac był clip : „ Piękna nie szukaj daleko...”

https://www.youtube.com/watch?v=vH8qxRncrSA

 2020 11 Desktop 01

W dniu 30 października 2020r. dzieci z klas 1-3 SP wzięły udział w przedstawieniu teatru „Kurtyna” pt.: „Magiczne słowa”. Widowisko zabrało widzów w tajemniczą podróż do świata magii i czarów. Podróż ta miała  na celu rozbudzenie w widzach dziecięcej kreatywności oraz wyobraźni, którą we współczesnym świecie "zabijają" urządzenia elektroniczne typu smartfony czy tablety. Zadaniem spektaklu  było również kształtowanie postaw społecznych wytrwałość w działaniu i dążeniu do celu, umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki, nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, empatii i szacunku dla słabszych, pokory wobec autorytetów. Inscenizacja miała wzbudzić szacunek do osób starszych, podkreślić wagę prawdomówności i uczciwości, konieczności wybaczania oraz potrzebę naprawienia wyrządzonych krzywd.